Reaktywacja tkaniny ludowej

150x110

Zanikanie tkactwa tradycyjnego, dziedziny rękodzieła ludowego, skłoniło Wojewódzki Ośrodek Animacji Kulturowej w Białymstoku do zorganizowania projektu „Reaktywacja tkaniny ludowej – konkursy, warsztaty.” Współorganizatorem przedsięwzięcia była Fabryka Dywanów Agnella S.A.


Projekt „Reaktywacja tkaniny ludowej – konkursy, warsztaty” miał na celu ożywienie i popularyzację rękodzieła ludowego oraz udokumentowanie i archiwizację zjawisk kultury ludowej związanych z tą sferą.
W trakcie wielopłaszczyznowych działań organizatorów odbyły się cztery warsztaty tkackie, podczas których uczestnicy mogli nabyć wiedzę i umiejętności w technice tkania dwuosnowego, wielocielnicowego, sejpaku, a także tkaniny wybieranej. Przeprowadzony został również konkurs na wywiad z tkaczką, mający na celu zainteresowanie młodych ludzi kulturą regionu.
Ostatnim punktem projektu był Ogólnopolski Konkurs na Tkaninę Ludową, który został przeprowadzony pod patronatem Fabryki Dywanów Agnella S.A. w Białymstoku.
Do konkursu nadesłano ponad 60 różnorodnych prac twórców ludowych. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z województwa podlaskiego, gdzie w większości tkaniny są wykonywane unikalną techniką dwuosnowową. Ich dobry poziom techniczny oraz artystyczny potwierdziły wysokie oceny nagrodzonych przez jury tkanin twórców pochodzących z gminy Janów. Prace z województwa mazowieckiego i lubelskiego przedstawiały głównie kolorowe pasiaki, wyróżniające się użyciem intensywnych barw, w bogatej gamie kolorystycznej.
Najciekawsze propozycje wyrobów tkackich zgłoszonych do konkursu można było zobaczyć podczas podsumowania projektu, które odbyło się 17 października w Spodkach WOAK-u. Na 2014 r. planowana jest również wystawa Galerii STL w Lublinie oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Projekt dowodzi powracającej ostatnio mody na motywy ludowe. Zdaniem Krystyny Kunickiej, kierownik działu plastycznego w białostockim WOAK-u, od jakiegoś czasu można zaobserwować rosnące zainteresowanie tkaniną, a tkaniny ludowe coraz częściej promowane są przez różne ośrodki w kraju. Również w najnowszej kolekcji FOLK Fabryki Dywanów Agnella można zauważyć odwoływanie się do tradycyjnych inspiracji i korzystanie z wzorów, charakterystycznych dla polskiej sztuki ludowej, co było zresztą jednym z impulsów do zaangażowania się firmy w projekt poświęcony ochronie i kultywowaniu tradycji tkackiego rękodzieła.

Zapraszamy do odwiedzenia www.agnella.pl i do polubienia naszego profilu na Facebooku.

Kontakt:
Karolina Gajewska
Profundo PR
tel. kom. 512 221 790
tel. (22) 692 16 08
e-mail: k.gajewska@profundo.pl


Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.
ul. Gen. Władysława Andersa 42
15-113 Białystok
tel. +48 85 67 52 551
www.agnella.pl
Bezpłatna infolinia konsumencka: 800 12 70 74 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00)